Van Kedisi

van kedisi

Van kedisi kökeni Türkiye’nin doğusunda bulunan Van Gölü kıyısına dayanmaktadır. Bu bölgeden çıkan söz konusu kedi türü yüzen kedi olarak da bilinir. Çünkü Van kedileri sudan hoşlanırlar ve diğer kedilerin aksine patileriyle su sıçratmaya bayılırlar. Van kedisi her ne kadar bir kucak kedisi sayılmasa da yatağınızda yanınıza kıvrılacak ve sizinle uyumaktan mutlu olacaktır.

Van Gölü ve civarının soğuk iklimi sert iklim koşulları ve engebeli arazi sartlarından dolayı Van kedileri de bu coğrafi özellikleri uyumlu şekilde yetişirler. Bu nedenle derileri ve vücut tipleri daha sert ve daha dayanıklıdır.

Van kedisi türü doğal bir kedi ırkıdır, ataları aynı topraklarda yüzyıllardır yaşamışlardır. Ağrı Dağı olarak bilinen ve aynı zamanda Van Gölü’ne yakın olan dağın çevresinde bu ırkın gelişimi tarih boyunca sürmüştür. Efsaneye göre Nuh’un gemisinden Ağrı Dağı’na yüzerek ulaşmıştır. Van kedisinin renkleri ile ilgili de pek çok efsane yer almaktadır.

Bu kediler milli hazinelerden biri olarak görülmektedir. Bu nedenle de söz konusu kediler Tarım Bakanlığı ve Ankara Hayvanat Bahçesi bünyesinde korunmakta ve sergilenmektedir.

Van Kedisinin Özellikleri

Van kedileri aile bağları kuvvetli bir kedi ırkını temsil etmektedirler. Gelinlikle sosyal varlıklar olan bu kedilere henüz yavru kedi iken bile sıcakkanlı hal ve iletişim becerileri ile dikkat çekmektedir.

Bu kediler özellikle yüzme havuzlarında ya da tuvalet oturakların da macera peşinde koşabilirler. Bu sebeple olumsuz durumlarla karşılaşmamak adına önlem almanız gerekebilir. Van kedisi kızma ya da üzülmeye başladığında pembe bunları kızarır. Bunu da sahibine net bir biçimde gösterir o nedenle kediniz kırmızıya dönmeye başladığında derhal onu yalnız bırakın. Van kedileri kucakta yaşayan kedilerden değildirler çok fazla sırnaşmayı sevmezler. Yatağınızda uyumayı ya da keyifleri gelince size ulaşmayı tercih ederler.