Süs Köpeği

Dilimize sahipleri tarafından şirin kıyafetler ve aksesuarlarla giydirildiklerinden süs köpeği olarak geçen ifade aslında bir cinsi değil süslü ve şirin görünümleri ile küçük boyutlu evcil köpek cinslerini tarif etmektedir. Bu cinsler genellikle aparman yaşamına uygundur ancak avcılık, bekçilik ve koruyuculuk özellikleri yapı ve karakterlerlerine pek uygun değildir. Bu nedenle hayvanseverler tarafından dost köpek olarak sahiplenilirler ve sahibinin ilgi ve sevgisine inanılmaz düşkün olduklarından çok sıkı dostluk kurabilirler.

Bakımlı ve asil görünümleri ile halk arasında süs köpeği olarak tarif edilen cinsler başlıca olarak; Pomeranian, Papillon, Kaniş, Shih Tzu, Chihuahua, Yorkshire Terrier ve Pekinez Köpek cinsleridir. Bu ufak boyutlu dostlarımız genellikle kendinden iri cinslerden hiç çekinmez ve boyutlarının yeterince farkında olmadığından onlara korkusuzca havlayabilirler.

Süs köpeği diye tarifilediğimiz cinsler genellikle daha narinlerdir ve sahibinin ilgisine ve bakımına diğer cinslerden daha çok ilgi duyarlar. Günlük yaşam içinde evde ve dışarıda oyun oynayarak gezinti yapmayı çok severler ve sürekli hareket ederek enerjilerini harcarlar. Ayrıca boyutlarıyla küçük çocukların sempatisini kazanarak onlara da çok iyi arkadaşlık ederler. Genellikle eğitilmeye çok yatkın olan bu küçük dostlarımızın özel aksesuarlar ve kıyafetler kullanarak dışarıda tüm ilgiyi üstlerine çekmelerini sağlayabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir