Sultan Papağanı

Sultan papağanı kakadu ailesi üyesidir ve hayvanseverlerin çok sevdiği kuş cinslerindendir. Sevimli ve konuşkan yapıları ile hayvanseverlerin evlerine neşe ve cıvıltı getirirler. Özellikle erkek olanlar gün boyu ötmeyi ve ıslık çalmayı ok severler. Ayrıca hayli sosyal olan bu tür sahibi ile zaman geçirmeyi çok sever ve zekası ile ilgi odağı olabilir.

Erkek ve dişi sultan papağanını birbirinden ayırmak için ötüş şekillerine dikkat etmek gerekir. Erkek cins uzun ve ıslık şeklinde öterken dişiler tek tipte ötüş gösterirler. Ayrıca erkek cins taklit yetenekleriyle ön plana çıkarken dişi cins daha sakindir ve kendiyle vakit geçirmeyi sever.

Eğitimi ve Bakımı

Yaklaşık 15-25 yıl arası yaşam süresi olan bu cins kafeste durmaktan nefret eder ve sıcak havayı sevmesi sebebiyle 15 derece altında zorlanabilir. Konuşma ve taklit konusunda bir çok cinsten daha yetenekli bu cins iyi bir eğitimle birkaç kelimeyi öğrenebilir ve sosyal yönleri gelişmiştir.

Sultan papağanı sebze, meyve ve birçok bitkinin tohumuyla beslenebilir ve ay çekirdeği favori besinlerindendir. Özellikle eğitim aşamasında ve ele alıştırmada özel yem ve ödül krakerleri ile besleyebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir