Siyam Kedisi

Siyam kedisi

Adını Tayland’ın eski ismi olan Siyam’dan alan Siyam Kedisi cinsi zamanında tapınak bekçileri olarak kullanılmışlardır. Okyanus rengi gözleri ve kısa krem rengi tüyleri ile hayli ilgi çekici olan bu köklü cinsten doğan Oriental, Himalaya, Tonkinese, Havana ve Balinese gibi farklı cinslerde mevcuttur.

Siyam Kedisi doğduklarında büyük oranda açık renkli bir kürke sahiptirler. Yaşları büyüdükçe kürklerinde siyah noktalar oluşmaya başlar ve zamanla bu noktalar daha büyük kuyu renkli alanlar haline gelir.

Karakteri

Çok duygusal bir yapıya sahip olan Siyam Kedileri ilgi görmeyi çok severler. Hatta ilgisizliğin sonucu olarak depresyona dahi girebilen bu özel cinsin çocuklarla iletişimi de hayli iyidir. Sahiplerine zarar vermemek için tırnaklarını içeri çeker ve sağlıklı bir bakım ve özen ile ailenizin bir parçası olabilir. Aynı zamanda çok zeki ve hareketli bu tür oyunlar oynamayı da çok sever.

Bakımı

Maine Coon gibi uzun tüylü cinslerin aksine kısa tüylü olması sebebiyle tüy bakımı nispeten kolay olabilen bu cinsin haftada bir kez taranması yeterlidir. En önemlisi, ilgi ve sevginiz ile kedinizi daima mutlu hissettirebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir