Sibirya Kurdu

Sibirya Kurdu

Adını Rusya’nın kutup bölgesinden alan Sibirya Kurdu tarihte ren geyiklerinin kızaklarını çekmek ve onları gütmek için kullanılmıştır. Günümüzde okyanus mavisi gözleri ile en çok sevilen köpek türlerinden olan bu güçlü ve özel cins aynı zamanda Husky adıyla da bilinmektedir. Ayrıca çok bilinmemekle beraber farklı göz renklerinde olan Sibirya kurtları da vardır. Atletik ve güçlü yapısı ile itaatkar olmaktan uzak bir karakteri olan bu türün eğitimi zorlu olabilmektedir.

Karakteri

Soğuk havaya hayli dayanıklı olan Sibirya kurdu sıcak havayada aşırı olmamak şartı ile uyum sağlayabilirler. Hayli güçlü ve çevik olan bu özel köpekler gayet akıllı, şefkatli ve sakinlerdir. Ağırlığı 50-60 kg aralığında olabilen ve orta uzunlukta tüyleri ile ilgi çekici bir dış görünüşleri vardır.

Eğitimi ve Bakımı

Ancak yavru zamanlarında özel eğitimler ile tasma kullanımı sağlanabilen Sibirya Kurtları aksi durumda kendi başlarına uzak yerlere gidebilir ve başıboş gezebilirler. Pomeranian gibi küçük cinslerin aksine apartman yaşamına uyum sağlayamayan bu tür, sahip oldukları yüksek enerjiyi harcamaları için uzun yürüyüşler ve oyunlar oynanmalıdır. Ayrıca haftada en az birkaç kez tüyleri taranmalı ve birkaç kez dişleri fırçalanmalıdır. İyi bir eğitim ile aileye uyum sağlayabilir ve çocuklarla iyi bir arkadaş olabilirler.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir