Scottish Fold

Atalarından biri olan British Short Hair cinsine çok benzeyen Scottich Fold, 1961 yılında İskoçyada William Ross tarafından bir çiftlikle farkedilmiştir. Kendine has kulak yapısı sebebiyle benzerlerinden ayrışan bu cins Amerikada 70’li yıllarda kazandığı birincilik ile çok ünlenmiş ve hayli sempati kazanmıştır. Ancak daha sonra yapılan araştırmalar ile kulak eğriliğinin bir genetik bozukluktan kaynaklandığı anlaşılmış ve üretimi sonlandırılmıştır. Konu hala tartışılmaktadır ancak Amerikada hayli sevilen bu cins orada yetiştirilmeye devam edilmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır.

Atalarından olduğu tahmin edilen British Short Hair gibi sakin ve çok uysal bir karakteri olan Scottish Fold tam bir sıcak aile kedisidir ve bulunduğu ortama daima huzur katar. Sahipleri ile vakit geçirmeyi de çok seven bu cins çocuklar tarafından da çok sevilir. Uzun tüylü bir cinsi daha olan bu özel cinsin en çok bakır ve altın renkli gözlüleri ve duman, gri, beyaz gibi tüy renkte olanları görülür. Yuvarlak kafaları ve iri gözleri ile sempatik bir görüntüye sahip bu cins sevilmeyi ve şımartılmayı hayli sever.

Eğitimi ve Bakımı

Çok uzun tüyleri olmayan Scottish Fold haftada 1 kere taranması yeterli olacaktır. Özellikle kulak bakımına hassasiyet gösterilmesi gerekir ve enfeksiyona karşı daima tedbirli olunarak, tırnak kontrolü ile beraber rutin veteriner kontrolleri yapılmalıdır. Suyu pek çok cins gibi sevmeyen bu cinsin zorunda kalınmadıkça yıkanması önerilmemektedir. Eğitim konusunda da uysal yapısı ile uyum sağlayabilir ve ailenizin sevimli bir parçası kolaylıkla olabilir. Bunlarla beraber yem ve mama tercihinizi premium ürünleri tercih ederek yaparsanız Scottish Fold’unuzun oldukça sağlıklı ve uzun bir ömürü olacaktır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir