Samoyed

samoyed

Samoyed, yüksekliği 50-60 kg ve ağırlığı 23 ila 29 kilogram olan orta boy bir köpektir.

Samoyedler, arkadan kıvrılmış ve bir tarafa bol dökümlü kabarık tüylü bir kuyruğa sahip, kare yapılı, sağlam köpeklerdir.

Kulaklar dik ve kafa geniştir. Dudakların köşeleri, karakteristik “Sammie gülümsemesi”ni vermek için kıvrılır. Samoyedler, beyaz önlük rengine rağmen göz, burun ve dudak çevresinde hoş bir koyu pigmente sahip olmalıdır.

Pırıl pırıl beyaz önlük görünümlü derisi, Samoyed ırkının karakteristik özelliğidir. Kuzey kökenli bir cins için beklendiği gibi dolgun bir astara sahip kalın, sert, düz bir deriye sahiptir.

Kişilik:

Samoyed, arkadaş canlısı ve cana yakın bir köpektir. Bunlar, bağımsızlık ruhuna sahip akıllı köpeklerdir. Aileleriyle çok yakın bir yerde yaşamak üzere evrimleşmişlerdir. Samoyedler uzun süre yalnız bırakılırlarsa genellikle rahatsız edici biçimde havlarlar. Serin bir dinlenme alanı oluşturmak için toprağı kazması içgüdüseldir.

Samoyedler, diğer köpeklerle olduğu kadar insanlarla ve birlikte yetiştirildikleri diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinme eğilimindedir. Sürü köpekleridir ve kovalama veya kıstırma eğilimi gösterebilirler. Genel olarak çocuklarla iyi geçinirler, ancak küçük çocuklar için biraz gürültülü olabilirler.

Birlikte yaşamak:

Samoyedler, oldukça az miktarda ve kaliteli gıda ile gelişen, gerçekten bakımı kolay ırklardan biridir. Çok fazla mama veya yetersiz egzersiz kolayca obez olmalarına yol açabilir. Samoyedler, genellikle 12 veya 14 yaşına ulaşan, dayanıklı, uzun ömürlü köpeklerdir.

Aktif köpeklerdir ve günlük egzersize ihtiyaç duyarlar. Samoyedler yabancı biri havlayarakı sallanan kuyruğu ve diliyle selamlarlar. Kıvrımlı dudaklara sahip karakteristik “Sammie gülümsemesi” hiçbir şekilde saldırganlığın bir ifadesi değildir.

Samoyedler biraz bağımsız olabilir ancak erken eğitim ve sosyalleşme ile nazik bir karakter kazanabilmektedir. Tımar işlemi, özellikle tüy dökme döneminde, günlük veya buna yakın bir şekilde yapılmalıdır.