Rottweiler

Rottweiler

Adını Almanya’nın Rottweil kasabasından alan tarihi uzun yıllara dayanan bu özel cins eski zamanlarda çoğan köpeği olarak kullanılmış ve Roma döneminde ordunun sürülerine bekçilik yaparak korunmalarını sağlamıştır. Daha sonra koyun besleyen kasaplar tarafından tercih edilmeleri sebebiyle Alman kasap köpeği şeklinde de anılmışlardır.

1900’lü yılların başında sanayileşmenin de etkisiyle ırkları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan bu sadık ırk daha sonra özellikle Alman polis teşkilatı tarafından kullanıldı ve popüleritesini bugüne kadar taşıdı. Zeki, çevik ve güçlü yapısı ile bilinen Rottweiler cinsi köpekler sarkık yanakları ve düşük kulakları ile sempatik bir görünüme sahiptir.

Karakteri

En bilinen belirgin özelliği sahibine olan sadakati olan bu özel ırkın aynı zamanda çalışkan ve çevik yapısı ile hayvanseverlerin ilgisini çekmektedir. Eğitilmeye oldukça eğilimli bu cins, yapısı gereği pomeranian gibi küçük boyutlu cinslerin aksine aksesuar ile beraber gezdirilmeye pek uygun değillerdir. Koruma ve bekçilik içgüdüleri gereği enerjilerini harcayabileceği eforlu oyunlar oynamayı çok severler. Ayrıca küçüklüğünden itibaren verilecek eğitim ile genlerinden gelen agresif yönünü törpülemeli ve lider tarafını baskılamanız gerekmektedir. Toplum tarafından genellikle maalesef saldırgan olduğu düşünülen bu özel ırkın dışarıda ağızlık ile gezdirilmesi uygun olacaktır. Bu şekilde ani saldırıların önüne geçerek köpeğinizide korumuş olabilirsiniz.

Bakımı

Rottweiler cinsi köpeklerin tüyleri çok uzun olmadığından haftada birkaç kez taramanız yeterli olacaktır. Çocuklarla tanıştırılarak onlara çok sadık bir arkadaş olmalarını da sağlayabilirsiniz. İyi bakılan ve eğitilen bir Rottweiler daima çok iyi ve sadık bir dost olacaktır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir