Maine Coon

maine coon

Maine Coon kedisi, Amerika kökenli bir kedidir ve popüler ev kedileri arasında ilk sıralarda yer alır. Hikayesi Amerika’ya gelen denizcilerin uzun tüylü bir kedi getirmeleri ile başlar, Amerika’da kısa tüylü bir kedi ile çiftleştirilmesi sonucunda günümüzdeki halini almıştır.

Kalın tüy yapısı nedeniyle soğuk kış aylarında oldukça yüksek dayanıklılık gösterir. Sadık bir kedidir, sevecen ve sıcak yapısı sebebiyle sahiplendirme isteyen kişilerin ilk tercihleri arasındadır. Meraklı yapısı sayesinde çabuk öğrenen, zeki ve akıllı bir kedi olarak bilinir. Sakin yapısı sebebiyle sesi az duyulan sessiz bir kedi türüdür. Moine Coon, oldukça kibar bir kedidir. Bu sebeple çocuklar ile rahatlıkla yalnız bırakılabilir, sahibi ile güçlü bağlar kurabilen ve ilgiyi seven yapıya sahiptir.

Bakımı Nasıl Yapılır?

Vücut özellikleri gereği özenli bir bakım rutinine ihtiyaç duymaktadır. Uzun tüyleri rutin biçimde taranarak ölü tüylerin deriyi nefessiz bırakması önlenmelidir. Yoğuk tüy yapısı nedeniyle yaz aylarında sıcaklık hissedebilir bu sebeple sıcak günlerde banyo yaptırılmalıdır.

Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?
Beslenme yapısı hayat kalitesini etkileyen önemli bir faktördür. Beslenmesi için en çok önerilen mama Royal Canin mamasıdır, mama ve su kabı her gün dezenfekte edilirse bakım rutini tamamlanmış olur.

Önerilen makaleler