Köpek Cinsleri

Tarihin tüm zamanlarında insanoğlunun en yakın dostlarından olan ve zamanla evcilleşen türleri ile beraber hem koruyucu ve bekçi hemde aile dostu olarak evlerde beslenen köpeklerin kayıt altında bulunan yaklaşık 400 cinsi bulunmaktadır. Tarihin ilk zamanlarında duvar resimlerinde atlarla beraber en çok tasvir edilen hayvan olan köpek cinsleri o zamanlarda da insanın en yakın dostu olarak görülmüşlerdir. Ayrıca ilerleyen zamanlarda günümüze kadar ulaşan tarım ve hayvancılık işlerinde sürü koruma ve gütme amacıyla kullanılmışlardır ve bölgelere has cinsler ortaya çıkmıştır. Özellikle iklim koşullarına özel olarak değişen aynı cinsin farklı alt türleri de ortaya çıkmıştır. Bunlarla birlikte özellikle evcil amaçlı melezlenmiş türlerde vardır.

Evcil köpek cinsleri genellikle boyutları daha küçük ve sakin olan türlerden oluşmaktadır. Pomeranian ve kaniş gibi küçük boyutlu ve evcil cinsler hayvanseverlerin yoğun ilgisini görmektedir. Ayrıca Golden Retriever cinsi de daha iri boyutuna rağmen apartman yaşamına uyumluluğu ve eğitilmeye uygun yapısı sebebiyle tercih edilmektedir.

Tarım ve hayvancılık ile polis ve askeri teşkilatların tercih ettiği köpek cinsleri ise çoğunlukla daha iri boyutlu, cesur ve atik cinslerden oluşmaktadır. Alman çoban köpekleri ve Kangal köpeği gibi cinsler çoğunlukla sürü koruması ve gütmesi amacıyla kullanılan, karakteri bu işe uygun şekilde sakin ve sürekli tetikte olan ve çeşitli iklim şartlarına dayanıklılığı çok yüksek cinslerdir. Rottweiler ve Doberman gibi cinsler ise iklimsel zorluklara daha az toleranslı ancak sürekli hareket halinde heyecanlı ve iz sürmeye yatkın zekası ve iyi eğitim ile itaatkar olabilen cinslerdir. Bunların haricinde Golden Retriever, Labrador Retriever ve Labrador/Golden ırklarının melezleri engelli bireyler için rehber köpek olarak kullanılmaktadır. Yapıları gereği oldukça sakin ve zeki olan bu cinsler eğitilmeye çok yatkındır. Ayrıca Tazı gibi cinslerde avcılıkta yoğun şekilde kullanılmaktadır.

Tüm farklı türlerin kendilerine has karakterleri ile beraber farklı besin ve bakım ihtiyaçları da bulunmaktadır. Yavru zamanlarında farklı, yetişkinlik dönemlerinde farklı ve üreme döneminde farklı olmak üzere birçok değişken ile beraber besin ve bakım alışkanlıklarına özen gösterilmesi gerekmektedir ve veteriner kontrolünde sağlık kontrolleri aksatılmadan yapılmalıdır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir