Jack Russel

Jack Russel hayvanseverlerin en çok sevdiği ve Maske filmi ile ününe ün katmış, Terrier cinsi küçük boyutlu bir ırktır. İlk olarak 18. yüzyılda İngilterede ortaya çıkan bu cins o dönemlerde avcılık amacıyla kullanılmıştır. Yüksek enerjisi ve haraketli yapısı sebebiyle avcılık konusunda hayli yetenekli olmakla beraber şov köpeği ve bekçi köpeği gibi amaçlarla da kullanılabilmektedir. Bunlarla beraber toprağı kazma özelliği de meşhurdur.

Jack Russel cinsi köpekler hayli sosyaldir ve insanlarla çok iyi iletişim kurabilirler. Ancak havlama eğilimi yüksek olduğundan apartman yaşamı için uygun olamayabilirler. Havlamayı aslında insanlarla iletişim amaçlı kullanırlar ancak apartman dairesinde yaşayacaksa öncesinde bu durum hesaba katılmalıdır. Görünüşü ile Beagle cinsi köpeklere de benzeyen Jack Russel karakter olarakta benzerlikler göstermektedir.

Karakteri ve Bakımı

Jack Russel zekası ve sosyalliği ile daima en çok sevilen köpek cinslerindendir. Çocuklarla da çok iyi anlaşan bu cins günlük egzersizler ve yüksek proteinli mamalar ile beslenmeli ve ihtiyaç duyduğu sevgi dolu yaşam ortamı sağlanmalıdır. Aksi durumda sosyallikten uzaklaşabilir ve mutsuz olabilir. Bnun haricinde diğer evcil hayvanlar ile anlaşmakta zorlanabilir. Bu nedenle yavru zamanlarında diğer evcil hayvanlar ile iletişime geçerek onlara alışması sağlanabilir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir