İran Kedisi

İran kedisi ya da diğer adıyla Pers veya Persian kedisinin anavatanı adını aldığı İrandır ve daha sonra çok sevilerek Avrupaya ve dünyaya yayılmışlardır. Günümüzde hayvanseverlerin yoğun şekilde ilgi gösterdikleri İran kedileri, British Shorthair gibi lokal kedi cinslerini de geçerek en çok sevilen ve beslenen tür olabilmiştir. Uzun tüyleri ve basık burunları ile hayli sevimli bir görünüme sahip bu cins ortalama olarak 12 ile 17 yıl arasında yaşamaktadırlar ve sağlıklı mamalar ile beslenmiş bir yetişkin 4-6 kilo arasında bir ağırlığa sahiptir.

Uzun tüyleri ile meşhur İran kedisi farklı tüy renklerinde bulunabilmektedir. Genellikle siyah, beyaz, krem, mavi, sarı ve duman rengine sahip olan bu cins yumuşacık tüyleri ile çok şirin bir görünüme sahiptir. Ayrıca sahibine olan düşkünlüğü ve zekası ile diğer kedi cinslerinden farklılaşmaktadır. Akıllı ve sakin karakteri ile aile dostu olan ve apartman yaşamına kolaylıkla ayak uydurabilen Pers kedileri ilk etapta hayli çekingen ve seçici davranabilirler. Ancak sahibinin ilgisi ve sevgisini hissederek zamanla kucağında saatlerce oturabilecek bir bağlılığa ulaşabilirler.

Karakteri ve Bakımı

Miyavlama eğilimi düşük olan İran kedisi genellikle sakin ve eğitime yatkınlığı ile bilinir. Uzun tüyleri sebebiyle özel bir bakıma ihtiyaç duyan bu cinsin hemen her gün taranması gerekir ve eğer yıkanması gerekirse yumuşak tüyleri için gerekli özel şampuanlar ile yıkanmaları tavsiye edilmektedir. Ayrıca uzun tüyleri için hassas davranılarak uygun kedi fırçaları kullanılmalı ve kendilerine has tüyleri konusunda topaklanma oluşmamasına dikkat edilerek gerekli özenin gösterilmesi gerekmektedir. Gerekli ilgi, sevgi ve bakımı gören bu özel cins çocuklarla da çok iyi anlaşır ve ailenizin can dostu olabilir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir