Golden Retriever

Wavy Coated Retriever, Newfoundland ve Irish Setter cinslerinin birleşiminden melezlenmiş olan Golden Retriever’ın ana vatanı İskoçya olarak kabul edilmektedir. Her ne kadar adında da bulunan sarı rengi ile meşhur olsa da bilindiği kadarıyla ilk olarak siyah renkli bir cinstir. Daha sonra meşhur sarı renkli uzun tüyleri, sevimli görünümü, akıllı ve sevecen yapısıyla hayvanseverlerin ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Karakteri sebebiyle hayli uysal olan Golden Retriever koruyuculuk ve bekçilik gibi görevlerde pek başarılı olamamaktadır. Ancak zeki, kolay eğitilen ve sabırlı yapısı ile çocuk bakımı, rehber köpek ve narkotik arama gibi faaliyetlerde çok başarılıdır. Ayrıca ilk kullanım amacı olan avcılıkta da oldukça başarılı olan bu cins çok iyi yüzücüdür. Tam bir aile köpeği olmasıyla beraber çocuklarla çok iyi anlaşır ve dünyada en çok tercih edilen ve edinilen aile köpekleridir.

Eğitimi ve Bakımı

Alman Çoban köpeklerinin zirvede olduğu en zeki köpekler testlerinde 4. sırayı alarak ne kadar eğitilmeye ve geliştirilmeye açık oldukları ispatlanmıştır. Komutları öğrenme ve uygulama konusunda çok yetenekli ve hünerli olan Golden Retriever sevgi ve ilgi konusunda çok hassastır. İlgi ve sevgi görmediklerinde tıpkı bir çocuk gibi yaramazlık yapabilir ve evde küçük çaplı hasarlar oluşturabilirler. Her gün birkaç saat yürüyüş ile enerjilerini harcamanız gereken bu cins ilginizi ve sevginizi hiçbir zaman karşılıksız bırakmayacak ve daima sevimliliği ile hayatınızı renklendirerek size ve ailenize tarifsiz bir canlılık katacaktır. Bakımı konusunda uzun tüyleri ve yemeği çok seven obur yapısına hassasiyet göstermeniz gerekir. Mümkünse her gün tüylerini fırçalamanız çok faydalı olacak ve düzenli yapılan bu işlem mevsim geçişlerindeki tüy dökmeleri sürecinde işinizi kolaylaşacaktır. Yetişkinliğe eriştiklerinde yaklaşık 30 kg ağırlığa ulaşan bu hareketli ve enerjik cins için yüksek kaliteli ve proteinli mamalar tercih etmelisiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir