Dogo Argentino

İlk olarak 1920’li yıllarda ortaya çıkan Dogo Argentino cinsi köpekler zeki, çevik, kaslı ve tetikte görünümleri ile beraber aile üyesi olabilen dost karakteri ile hayvanseverlerin sevdiği köpek cinslerindendir. İlk olarak av ve bekçi köpeği olarak geliştirilen bu cins daha sonra zeki ve uyumlu yapısı sebebiyle arama kurtarma gibi özel ihtiyaçlar için askeri ve polis ekiplerinde kullanılmışlardır. Aynı zamanda sahibine ve ailesine olan bağlılığı sebebiyle çok iyi bir aile köpeği olan bu cins çocuklarla çok iyi anlaşır ve kendiside bir çocuk gibi kucakta olmayı, öpülmeyi ve okşanmayı çok sever.

Dogo Argentino güçlü ve kaslı yapısı ile Doberman cinsi köpeklere benzerken kafa yapısı ve dışa doğru çıkık alnı ile farklı bir ifadeye sahiptir. Özellikle birbirini makas şeklinde tamamlayan kuvvetli çenesi ile net ve keskin bir görüntüsü vardır. Orjinalinde uzun ve aşağı kıvrımlı olan kulakları sahiplerice daha agresif görünmesi için kesilmekte ve dik bir duruşa sahip olması için doğal görünümü değiştirilmektedir. Burun ucu siyah renkte olan bu cinsin gözleri kahverengi ve ela renginde olabilir ve kısa tüylü geniş göğsü ile daima tetikte bir görünümü vardır. Kuyruğuda uzun ve normal durumlarda aşağı yönlüdür.

Eğitimi ve Bakımı

Bu özel cins eğitimi konusunda tecrübeli olmak gerekmektedir. Eğitilmeye elverişli yapısına rağmen dominant ve baskın karakteri sebebiyle sahibinin üstünlüğünü ve kurallarına uyması gerektiğini hissetmesi küçüklüğünden itibaren çok önemlidir. Aksi durumda kendisi alfa taraf olacaktır ve zorlu bir karakter ortaya koyabilecektir. Bu cins için avlusu ve bahçesi olan bir apartman daire uygun olabilir ve enerji boşaltımı için günlük egzersizlerin yapılması gerekir. Dogo Argentino küçüklüğünden itibaren alacağı doğru eğitim ile sosyal yapısınında etkisi ile çok iyi bir aile köpeği olur ve çocukların en iyi arkadaşı olabilir. Bakımı konusunda kısa tüyleri ve köpek kokusu barındırmaması avantajları ile beraber hassas derisine özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu amaçla özel şampuanlar kullanarak muhtemel sorunların önüne geçilmesi gerekir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir