Doberman

Adını Alman vergi memuru Karl Friedrich Louis Dobermann’dan alan Doberman cinsi zamanında vergi toplarken zorluk çıkaranlara karşı koruyucu olarak kullanılmıştır. Üretiminde Alman çoban köpeği, Rottweiller, Danua, Alman Pinscher ve tazı cinsilerinin kullanıldığı yayın şekilde söylenmektedir. Bu cins, asil duruşu, çevik yapısı ve koruyucu karakteri ile bilinmektedir ve hayvanseverler arasında hayli popülerdir. Ayrıca polis ve askeri teşkilatlarında ilgi gösterdiği bu cins 2. dünya savaşında da pusu bulma amaçlı kullanılmışlardır.

Siyah yoğunluklu olmakla beraber koyu kahve renkleri de bulunan Dobermanlar 60-80 kiloya kadar erişebilirler. Caydırıcı görünümü ile beraber tam bir bekçi ve koruyucu köpek olan bu ırk aynı zamanda oldukça zeki, hassas ve ailesine bağlı ve tehdit hissettiği durumlarda aksiyon almaktan çekinmeyen özelliktedir. Rottweiler gibi apartman hayatına kolay adapte olamayan bu cins enerjisini atabileceği aile aktivitelerini çok sever ve lider köpeklerdir. Ayrıca çok sıcağa toleransı olmayan bu türe bu bakımdan da hassas davranmak gerekmektedir.

Eğitimi ve Bakımı

Küçük yaşlarından itibaren iyi şekilde eğitilmesi gereken bu lider köpeklerin alfa karakterini kontrol altında tutabilecek ve sahibinin sözüne daima itaat edeceği şekilde yetiştirilmesi gereklidir. Ayrıca küçüklüğünden itibaren sosyalleşme ve ilgi ihtiyacı duyar ve yalnızlıktan hoşlanmazlar. Bu hassasiyetler göz önünde bulundurularak yetiştirilmiş bir Doberman tam bir aile ve çocuk dostu olacak ayrıca ailenizin de korkusuz koruyucusu olacaktır. Bakımı nispeten kolay olan bu cinsin tüyleri kısa olduğundan çok fazla dökülmez ve haftada bir kez taranması yeterli olacaktır. Ayrıca haftada birkaç kez dişlerini fırçalayarak köpeğinizin bakımını sağlayabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir