Bull Terrier

Bull Terrier cinsi 19. yüzyılda İngilterede türetilmiştir ve Bulldog, Dalmaçyalı ve İngiliz Terrier’i gibi birçok ırkın melezlenmesi ile ortaya çıkmıştır. Çoğunlukla oval ve üçgen olan kafa yapısı ile akıllarda kalan bu cins oldukça kaslı ve güçlü bir köpektir. Koruma içgüdüleri hayli gelişmiş olan bu cins aynı zamanda hiperaktif ve korkusuz bir yapıya sahiptir. Bu yönü ile maalesef köpek dövüşlerinde kullanılmıştır ve bazı ülkelerde bu olumsuz şöhreti sebebiyle tasmasız ve ağızlık olmaksızın gezdirilmesi yasaklanmıştır.

Bull Terrier cinsi köpeklerin tüy renkleri çoğunlukla beyazdır ve tüy boyları kısadır. Ayrıca uzunca bir kuyruğa sahiptirler ve kuyrukları ile oynanmasından hoşlanmazlar. Erkek olanları kas kütlesi bakımından daha iri olan bu cins farklı amaçlarla kullanılmadıkça ve bilinçli şekilde agresif bir karaktere zorlanmadıkça saldırgan değildir ancak koruyucu özellikleri bilinerek beslenmelidir.

Eğitimi ve Bakımı

Bull Terrier cinsi köpeklerin korumacı ve heyecanlı karakterleri ile beraber hiperaktif bir yapıları vardır. Bu nedenle bakımı ve eğitimi konusunda bu özellikleri ön planda bulundurulmalıdır. Özellikle ilk kez köpek bakımı ve eğitimi verecek kişiler için bu özellikleri tıpkı Dogo Argentino cinsi gibi zorlayıcı olabilmektedir. Öncelikle yavru dönemlerinde iyi bir eğitim ile baskın yönleri törpülenmeli ve insanlarla ilişkileri geliştirilmelidir. Ayrıca diğer köpeklerle iyi ilişkiler geliştirebilmesi amacıyla gözetim altında iletişim kurması sağlanabilir. Enerjik yapısı sebebiyle sıkça yürüyüş ve egzersize ihtiyaç duyacak olan köpeğinizi dışarıda olumsuz durumlara karşı ağızlık ile gezdirmeniz önerilmektedir. Kısa tüyleri sebebiyle bakımı nispeten kolay olan Bull Terrier cinsi köpekleri soğuk havalarda köpek kıyafetleri ile korumanız tavsiye edilmektedir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir