British Short Hair

British Short Hair

Aslında Mısır orijinli olan British Short Hair cinsi kedilerin İngiltereye Romalıların getirdiği tahmin edilmektedir. Tarihte bilinen en eski kedi cinsi olan bu cins yuvarlak hatları ve kısa tüyleri ile hayvanseverlerin en yakın dostlarındandır. Çevik ve kaslı bacakları ile tombul yapıları tam bir zıtlık oluşturan bu şirin cins aynı zamanda miskin bir oyun severdir. Dış görünüşleri sıklıkla Scottish Fold cinsi ile karıştırılabilen bu cinsi dik kulakları ve uzun kafa yapıları ile ayırt edebilirsiniz.

Karakteri

Sakin ve asil duruşu ile tam bir safkan ingiliz edasındaki Brithish Short Hair tam anlamıyla bir kucak sever değildir ancak sıcak kanepe ve yumuşak koltuklarda keyif yapmayı sever. Yemek yemeyi çok seven obeziteye oldukça meyilli bu cins kedileri diyet mamaları ile beslemeniz ve egzersiz yaptırmanız tavsiye edilir. Erkekleri gamsız iken dişiler daha ciddi bir yapıya sahiptir.

Bakımı

Tüyleri ile şirin mi şirin bu asil kedi cinsinin tüy bakımı için haftada en az bir kere taramalı ve tırnakları uzadıkça kesilmelidir. Özellikle mevsim geçişlerinde bol tüy döktükleri için bu dönemlerde taramalara sıklık vermek gerekmektedir.

Çocuklarla İletişimi

Gerekli sevgi ve ilgili gördüğü her evde çok dost canlısı olan ve çocuklarla kolaylıkla iletişim kurabilen yapısı sebebiyle hayvanseverlerden yoğun ilgi görmektedir. Ayrıca Fars kedisi ile çaprazlanarak yetiştirilmiş uzun tüylü akrabasıda bulunmaktadır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir