Border Collie

Border Collie, İskoçya – İrlanda bölgesinde ortaya çıkmış ve yüzyıllardır koyun gütme amaçlı kullanılan en zeki köpek cinslerinden olan yetenekli bir collie cinsi köpektir. Eğitime yatkın karakteri, engebeli arazilere uyumlu yapısı ve bitmek tükenmek bilmez enerjisi ile çiftlik ve mandıralarda yoğunlukla kullanılan bu cins aynı zamanda zekası ve cana yakın karakteri ile hayvanseverlerin de yoğun ilgisini görmektedir.

Kaslı bir vücuda sahip olan Border Collie genellikle orta uzunlukta iki veya üç renkli, çift katmanlı tüyleri ile bilinirler. Tüy renleri genellikle siyah, beyaz ve gri renklerden oluşmaktadır. Ayrıca gözleri koyu renkli olan bu cinsin kuyruğu da tüylüdür.

Karakteri ve Bakımı

Daima sevecen bir karakter ve enerjik karaktere sahip Border Collie, iyi bir aile köpeğidir. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşabilen bu özel cins zekası ve sempatik davranışları ile hayvanseverlerin can dostu olabilmektedir. Diğer pek çok köpek cinsleri gibi apartman yaşamına ayak uydurabilen bu enerjik cins daima sevgi ve enerjisini harcayabileceği günlük egzersizlere ihtiyaç duymaktadır. Tüyleri konusunda hassas davranılması gereklidir ve tırnaklarının rutin kesim ve bakımı yapılmalıdır. Ayrıca yüksek enerjilerini karşılayabilecekleri şekilde özel mamalar ile beslenmeleri tavsiye edilmektedir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir