Beagle

İsmi Keltçe’de küçük anlamına gelen “beag” sözcüğünden türemiş olan Beagle son derece sosyal, sevimli, hareketli ve meraklı bir köpektir. Hayvanseverler tarafından çok sevilen bu güzel cins ev ortamına da ayak uydurabilir ancak sıklıkla yürüyüş ve oyunlar oynanması ve yüksek enerjisinin boşaltılması gerekmektedir. İngilizler tarafından avcılıkta kullanılan bu cins aynı zamanda iyi bir takipçi ve gözlemcidir. Ev içinde diğer köpek cinsleriyle de anlaşabilir ancak kedilerle arası pek iyi değildir.

Karakteri

Çocuklarla çok iyi arkadaş olabilen Beagle sevimli ve daima canlı yapısıyla küçük kuyruğunu sallayarak etrafına neşe saçar. Golden Retriever gibi sosyal yapıya sahip bu cins yalnız kalmayı pek sevmez ve meraklı yapısı sebebiyle dışarıda başına buyruk davranarak uzak mesafelere gidebilir. Bu nedenle dışarıda tasma ile gezdirilmesi tavsiye edilmektedir. Ilıman iklimi seven bu cinsin soğuk ve sıcak havalarla arası çok iyi değildir.

Eğitimi ve Bakımı

Eğitimi esnasında alfa taraf olduğunuzu hissettirmeniz gereken Beagle eğitimi orta derecede zorluğa sahiptir. Karakteri itibariyle özgür ve inatçı olduğundan ilk kez köpek eğitimi verecek olanlar için zorlayıcı olabilir. Tuvalet ve itaat eğitimler nispeten daha kolay olan bu cins kucakta olmayı seven ve şımarmaya müsait karakteri sebebiyle büyümeyen bebek olarak tarif edilir. Bakımı konusunda orta derecede tüy dökmesi ile haftada iki kez taranması yeterli olur ancak büyük ve kendine has kulaklarının bakımına özen göstermek gerekmektedir.

Sağlıklı, ilgi ve sevgi gören ve iyi eğitimli bir Beagle ailenizin sevimli ve vazgeçilmez parçası olacaktır. Ancak onun hiperaktif olduğunu bilerek bol bol egzersiz yapmalı, veteriner kontrollerini ihmal etmemeli ve yüksek kaliteli mama ve ödülleri tercih ederek eğitim ve sağlığına özen göstermelisiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir